Ruchowa Akademia Zdrowia Szczecin

Maraton Police - Szczecin

Drodzy biegacze!

Historia naszego Maratonu jest bardzo krótka, bo jedynie dwuletnia. Jesteśmy najprawdopodobniej najmłodszym maratonem, a Szczecin był chyba ostatnim z dużych miast, który zorganizował swój własny.
O organizacji takiej imprezy w moim własnym mieście marzyłem od dawna, jednak dopiero ok. 4 lat temu, dzięki determinacji mojej oraz moich najbliższych współpracowników, biegaczy i pasjonatów pomysł ten zaczął się materializować, czego efektem była 1. edycja w roku 2015.
Dzięki wsparciu sponsora strategicznego – firmy PZU – odbyły się dwie edycje Maratonu Szczecińskiego. Mimo dużego sukcesu organizacyjnego, sponsor niestety nie zdecydował się na dalsze wspieranie naszej imprezy. Jest to spory problem, ponieważ wsparcie PZU gwarantowało zabezpieczenie około połowy całego budżetu imprezy. Nie jest żadną tajemnicą, że bez wsparcia na takim poziomie nie jest możliwe zorganizowanie Maratonu w dotychczasowej formule. Kolejnym problemem jest fakt, że o braku wsparcia dla kolejnej decyzji dowiedzieliśmy się dopiero pod koniec 2016 r., co praktycznie uniemożliwiło nam znalezienie innego podmiotu, który mógłby wesprzeć nas kwotami podobnymi do tych, które przekazywało PZU.

Ale nie poddajemy się. Jesteśmy sportowcami, biegaczami i maratończykami, i wiemy, że trzeba walczyć do końca. Hasłem i motywem przewodnim 1. edycji było: „Wbiegnij do historii Szczecina”. I to nam oraz Wam niewątpliwie się udało.
Hasło drugiej edycji brzmiało: „Podejmij wyzwanie”. Wielu z Was to wyzwanie podjęło. Jak się okazuje hasło nie straciło na aktualności, tylko że teraz dotyczy nas, organizatorów. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, aby przygoda Szczecina z Maratonem nie została przerwana, aby szczecinianie mieli swój własny bieg na królewskim dystansie, gdzie na trasie są ich bliscy, kiedy mogą biec własnymi ulicami, przy których mieszkają, pracują, na których trenują.
I my to wyzwanie podejmujemy! Zorganizujemy 3. edycję, ale będzie ona całkiem inna. Siłą rzeczy skromniejsza i w pewnych aspektach uboższa, ale nie dopuścimy, aby Szczecin zniknął z polskiej mapy biegów maratońskich. To będzie 3. edycja, ale w „nowej odsłonie”.

Naszym pomysłem jest MARATON POLICE – SZCZECIN, 25 czerwca 2017.

Koncepcja ta zakłada start w Policach, trasę do Szczecina (zbliżoną w tej części do poprzednich edycji) i metę przy Azoty Arenie. Tam, gdzie będzie to możliwe, będziemy korzystać ze ścieżek rowerowych oraz (sporadycznie) leśnych. To wariant, który jest nieuciążliwy dla kierowców, pozwala też na oszczędności budżetowe. Koszty związane z czasową organizacją ruchu drogowego (opracowanie dokumentacji, wynajęcie, produkcja i ustawienie znaków drogowych) to ok. 30 % budżetu.

Dużą satysfakcję daje nam fakt, że nadal możemy cieszyć się wsparciem Prezydenta Miasta Szczecin oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Jeszcze większą satysfakcję daje nam to, że nowym projektem bardzo poważnie zainteresował się również Burmistrz Polic.
Wierzymy, że bardzo ze sobą połączone przez lata środowiska biegowe Polic i Szczecina zyskają teraz kolejny powód, aby podkreślić swoją jedność.

Uruchomiamy zapisy od piątku 31.03.2017r.
Uczestnicy biegu: 3. Maraton Szczeciński w nowej formule – zawodnicy w dużej mierze zdecydują o formie tego biegu (charakter trasy), a zależne to będzie od wykupionego pakietu :
(STANDARD, BRĄZOWY, SREBRNY, ZŁOTY).

Robert Szych

Dyrektor Maratonu